1505/1633
Jordbærstel af glas, bestående af skål og kande, dekoreret i emaljefarver med violer og bladværk, guldbelagte kanter. Skål 2275/241 og kande 2251/241. Fyens Glasværk, 20. årh.s begyndelse. Diam. 20,5 cm. H. 18,5 cm. (2)
Sættet er afbildet på omslaget af Mogens Schlüter Jan Koch: “Fyens Glasværk - Dansk glas” samt omtalt og afbildet s. 140 og 141, fig. 82.
Fremstår med alders- og brugsslitage.
Varia, 29. januar 2015
Vurdering
Hammerslag
32 bud