Arne Jacobsen (f. København 1902, d. sst. 1971)
“AJ”. Sæt på tre dørgreb af patineret messing, hveraf et mindre og to større, samt et tilhørende dørskilte. Formgivet til SAS Royal Hotel, 1958. Mindre sæt dørgreb: L. 10,5. Større sæt dørgreb: L. 12. Dørskilte: H. 22. (3)
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker og pletter. Ene siden af dørskilten samt to større dørgreb mere patineret end de øvrige dele. Et par større greb mangler beslag.
Moderne kunst og design, 9. marts 2021
22 bud