2120/528
Arne Vodder (f. 1926, d. 2009)
Lænestol af med stel af valnød, armlæn og sko af palisander. Betrukket i sæde og ryg med sort patineret skind, dybthæftet i ryggen med knapper. Udført hos Bovirke ca. 1952–53.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Overflade ridser og mærker. Falmet.
Moderne kunst og design, 18. maj 2021
Vurdering
Hammerslag
20 bud