2049/526
Nanna Ditzel (f. København 1923, d. sst. 2005)
Jørgen Ditzel (f. Frederiksberg 1921, d. København 1961)
“Badminton Chair”. Seks stole med sortlakeret lamineret sæde, betrukket med sort skai, stel af stål. Model 150. Udført hos Kolds Savværk, Kerteminde. (6)
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Rustpletter. Fire stole med manglende sko. Afskalninger. Stødmærker.
Moderne kunst og design, 1. december 2020
Vurdering
Hammerslag