1502/​202

Frisisk barok standur i kasse af åremalet træ. Messingskive sign. Johannes Casmis. 18. årh.s sidste halvdel. H. 220. B. 45. D. 24.

Åremaling ej oprindelig, men 19. årh. Enkelte revner. Skrammer og brugsslitage. Nøgler, lodder og pendul medfølger. Bemærk venligst: Bruun Rasmussen garanterer ikke for værkets fremtidie funktionsduelighed.

Ældre malerier og møbler, 5. januar 2015

Ure ▸ Standure

Vur­dering

2.000–3.000 DKK

Hammerslag

1.150 DKK

(Autobud) 1.150 DKK
1.100 DKK
1.000 DKK