1502/202
Frisisk barok standur i kasse af åremalet træ. Messingskive sign. Johannes Casmis. 18. årh.s sidste halvdel. H. 220. B. 45. D. 24.
Åremaling ej oprindelig, men 19. årh. Enkelte revner. Skrammer og brugsslitage. Nøgler, lodder og pendul medfølger. Bemærk venligst: Bruun Rasmussen garanterer ikke for værkets fremtidie funktionsduelighed.
Ældre malerier og møbler, 5. januar 2015
Vurdering
Hammerslag