2033/​307

Kaffekande med skruelåg, drikkekande, dybt fad, to runde fade, ovalt fad samt to lågkrus af tin, det ene graveret med symboler, inskriptioner og årstal anno 1782. 18.-19. årh. Kander og Krus H. 15–28. Fade Diam. 31–37. Ovalt fad L. 25. (8)

Større buler, ridser og mærker. Trykkede fodstykker. Skruelåg mangler lågknop, tud trykket. Lille lågkrus mangler gæk og reparation ved hængsel. Drikkekande med bøjet låg og reparation på fodrand, denne bøjet. Ovalt fad og rundt fad med brud på fane. Rundt fad og dybt fad graveret på fane. Fremstår med alders- og brugsslitage.

Ældre malerier, møbler og varia, 10. august 2020

Vur­dering

3.000 DKK

Hammerslag

1.500 DKK

1.500 DKK