Amerikansk Tramp Art æske af udskåret og bemalet træ, prydet med geometiske mønstre, grønmalet indre. Ca. 1900. H. 12. L. 26. B. 16.
Afskalninger. Mindre afslag. Revne i træet på indesiden af låget. Ormehuller. Pletter af hvid maling. Fremstår med alders- og brugsslitage.
Ældre malerier, møbler og varia, 18. november 2019