Oinochoe af terracotta med trekløvermunding, dekoreret i brun-rød glasur med geoemtrisk mønster. Antagelig Grækenland, 8.-7. årh. f. Kr. H. 23 cm.
Proveniens: Dansk privatsamling. Ifølge oplysninger erhvervet pre-1991.
Fremstår med alders- og brugsslitage. For lande udenfor Danmark kan dette katalognummer være omfattet af særlige regulering, hvorfor det tilrådes potentielle købere at gøre sig bekendt med disse regler.
Ældre malerier, møbler og varia, 27. september 2021
21 bud