2441/928
Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)
“PH-2/2”. Nedadlysende væglampe af bruneret messing med overskærm og underskærm af matglas. Skærmholder mærket “P.H.-2/2 patented”. Udført hos Louis Poulsen. 1930'erne. L. 31.
Litteratur: “Tænd!”, model gengivet og omtalt s. 190.
Brugsslitage. Ridser og mærker. Skærholder med skævhed. Manglende mellemskæm. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 8. oktober 2024
Vurdering
Hammerslag