Finn Juhl, tilskrevet (f. Frederiksberg 1912, d. Ordrup 1989)
Et par armstole med stel af lakeret kirsebær, betrukket i ryg, sæde og løs hynde med grønt uld. Keder af naturskind. Variant af “FJ 45” med ekstra tværpind mellem forben og bagben. Udført af ukendt snedkermester. 2)
Proveniens: Seier-Petersens samling, Aarhus. Købt i 1970'erne.
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker. Stof til afdækning af gjorde i under hynde mangler på den ene armstol. Latexgjorde er tørre og trænger til at blive udskiftet.
Moderne kunst og design, 21. oktober 2014
18 bud