1532/​1642

Engleksk lygteur i kasse af mahogni, ciseleret skive af messing, urværk med halv og heltimeslag, repetion og kalender. Sign. John Cuthbert, London. 18. årh.s slutning. H. 45. B. 26. D. 17.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Der gives ingen garanti for værkets funktion. Nøgle, Optræksnøgle og Pendul medfølger.

Varia, 6. august 2015

Vur­dering

10.000 DKK

Hammerslag

10.000 DKK

(Autobud) 10.000 DKK
9.500 DKK
7.500 DKK
7.000 DKK