2437/623
Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
“GE 375”. Højrygget lænestol af eg. Løse hynder i sæde og ryg betrukket med grønligt uld. Designet 1969. Udført og mærket hos Getama, Gedsted.
Litteratur: Mobilia nr. 178/79, 1970.
Stand
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker.
Auktion
Moderne kunst og design, 10. september 2024
Kategori
Vurdering
Solgt
Hammerslag
10 bud
Tidspunkt | Byder | Bud |
---|---|---|
(Autobud) | ||
(Autobud) | ||