322/2
Poul Kjærholm (f. Østervrå 1929, d. Hillerød 1980)
“PK 22”. Lænestol med stel af stål, sæde og ryg med sort skind. Formgivet 1955. Udført og mærket hos Fritz Hansen.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Nogle ridser og mærker. En knap og en skrue mangler under bund. Alle “fødder” med reparerede gennemboringer fra montering i gulv.
Tvangssalg, 17. februar 2020
Vurdering
Hammerslag
23 bud