Nils Thorsson (f. Eslöv 1898, d. 1975)
To vaser og tre skåle af stentøj. Dekoreret med brune og grønlige glasurer. Sign. monogram. Kgl. P. Unika. H. 4,5–10,7. Diam. 6,8–18. (5)
Almindelig brugs- og alderspatina, herunder ridser og mærker.