2118/834
Holger Kyster (f. 1872, d. 1944)
Marmeladeske af sølv. Hank smedet med motiv af person omgivet af drueklaser og blade. Udført og stemplet hos Holger Kyster. Vægt 68 g. L. 14,3.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Bagsiden af laf med indgraverede initialer.
Moderne kunst og design, 4. maj 2021
Vurdering
Hammerslag
15 bud