2142/846
Dansk møbeldesign
Lænestol af palisander, løse hynder i ryg og sæde betrukket med møbelstof. 1960'erne. Udført og mærket hos Børge Jensen & Sønner.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Finérskader.
Moderne kunst og design, 19. oktober 2021
Vurdering
Hammerslag