11920/​25

C.W. Eckersberg, efter.

G.F. Ursin (udg.): Magazin for Kunstnere og Haandværkere. Bd.2 (af 2). Kbh 1828. 8vo. Komplet med 16 plancher, 2 kobberstik samt frontispice-portræt af den norske fysiker Christopher Hansteen. Tryksign. “E.C.W. Eckersberg sc. 1828”. 21,5×13,5 cm. Indb. i samt. halvbind af kalv.

Litteratur (portrætstikket): Strunk nr.1016, Westergaard nr.4374.

Sælger oplyser: Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder stikket med mindre skjold i venstre side.

Kunst, antikviteter & design, 18. maj 2019

Vur­dering

800 DKK

Hammerslag

400 DKK

400 DKK