900/​127

Niels Jesperssøn (f. 1518, d. 1587, Danish bischop)

Gradual: En almindelig Sangbog, som Høybaarne Første oc Stormectige Herre […]. Kbh: Lorentz Benedicht 1573. Folio. [6]+1–460+[8 register]. Mangler ét blad 217/218. Med 8 blade inkl. titelblad i faksimile. En del blade repareret med teksttab, delvis med facsimiler. Indb. i samt. rulletrykt kalveskind over træpermer, bind restaureret. Mangler spænder. I kassette (FP).

Graduale er oprindelig en betegnelse for den liturgiske sangbog, som vedrører messetjenesten i den katolske kirkemusik. Navnet kommer af, at den blev sunget af præsten stående på trinene (gradus) op til alteret. Senere gik man over til at anvende betegnelsen for almindelige, også evangeliske, liturgiske sangbøger. Allerede i 1565 blev biskoppen over Fyens stift Niels Jespersen (1518–87) opfordret til at stå for udgivelsen af et Graduale, som en del af den liturgi, der var krævet i kirkeordinansen, men endnu ikke opfyldt. Dette skete imidlertid først i 1573, muligvis på grund af papirmangel, hvor Københavns nu førende bogtrykker Lorentz Benedicht fik overdraget den prestichefyldte opgave. Gradualet regnes blandt de smukkeste danske bogtryk.

Bindet svarer til bind vist som nr. 19 i Emil Hannovers: Kunstfærdige gamle Bogbind, 1907. I efterskriften til faksimileudgaven fra 1987 anfører Erik Dal, at der kun kendes 33 eksemplarer af bogen, hvoraf de fleste er ukomplette. LN #981.

Proveniens: H.M Dahl, Thore Virgin, Rolf Wistrand, senest Bogsamler og Æresmedlem i Dansk Bibliofilklub, Flemming Erik Pedersen (1931–2020).

Malerier, møbler, tæpper, kunsthåndværk og bøger, 8. marts 2021

Vur­dering

8.000–10.000 DKK

Hammerslag

11.000 DKK