2137/1287
A. Michelsen (, København, 20. årh.s begyndelse)
Emaljesmykkesæt af sterlingsølv bestående af halskæde og nål hver prydet med røde og sorte emalje mariehøner. L. 41 og 5 cm. (2)
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Emalje på nålen fremstår med mindre afsalg.
Smykker og Fashion, 15. september 2021
Vurdering
Hammerslag