Mogens Lassen (f. København 1901, d. Holte 1987)
Skammel af massiv elm med halvcirkelformet sortmalet sæde, opsat på tre runde, tilspidsende ben af eg. Formgivet 1942. Udført hos snedkermester K. Thomsen.
Model præsenteret på Københavns Snedkerlaugs udstilling på Kunstindustrimuseet 1942.
Litteratur: Grete Jalk [red.]: “Dansk møbelkunst gennem 40 Aar”, bind 2, s. 185.
Litteratur: Lisbet Balslev Jørgensen: “Arkitekten Mogens Lassen”, ill. s. 39.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker. Skade på topkant. Tørringsrevner.
Moderne kunst og design, 30. januar 2018