Foto endnu ikke klar
895/​40

P. S. Krøyer (f. Stavanger 1851, d. Skagen 1909)

“Portræt af Holger Drachmann”. Han sidder på en bænk i Skagens plantage. I den ene hånd holder han en notesbog i den anden en blyant. Et shawl ligger over hans knæ. Sign. P. S. Krøyer Skagen Aug. 1902, samt med dedikation 'Til Holger Drachmann'. Pastel på papir. Lysmål 58×80.

Studie til H. Chr. Christensen nr. 716.

Litteratur: Preben Michael Hornung, “Peder Severin Krøyer'” 2002, omtalt og afbildet s. 330.

Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 99, 1958 nr 128, afbildet s. 39. Bruun Rasmussen auktion 488, 1986 nr. 147, afbildet s. 65.

Om portrættet skriver Peter Michael Hornung: “Med hatten sat elegant på sned, skriveblokken liggende åben på skødet og blyanten løftet som en en tankefjern gestus sidder digteren og venter på den inspiration, der i øvrigt kom trægere med årene. Blikket er fjernt, som om Drachmann er faldet i tanker, men digteren synes også i harmoni med sine omgivelser og søger ikke st løfte sig op over dem som i det tidligere maleri. Men det er langt fra billedet af en ældre mand. Krøyer har diskret antydet den naturkraft, der rumsterer i Drachmann, ved at anbrige ham foran et af plantagens ældre træer, så det nærmest ser ud, som om træets grene skyder op fra hans bryst. Desuden har Krøyer koncentreret lyset om Drachmanns underansigt og hvide skjortebryst og om det gamle træs grene.”

Det færdige portræt i olie (H. Chr. Christensen nr. 716) blev i 1902 solgt til en tysk samler efter at have været udstillet hos Eduard Schulte i Berlin. Det er ikke siden dukket op. Den Hirschsprungske Samling har en studie i olie til det færdige portræt (H. Chr. Christensen nr. 715). Nærværende studie i pastel forærede Krøyer til Drachmann selv, som det fremgår af dedikationen.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: fine-art@bruun-rasmussen.dk

Malerier, 9. juni 2020

Vur­dering

150.000–200.000 DKK

Hammerslag

280.000 DKK