Dobbeltkapslet lommeur af 14 kt. guld med minutrepetition og kronograf, hvid skive med arabertal, små sekunder og ydre 0–60 kronograf skala, utydeligt signeret Repetition Min....Chronographe, værk serienr. 254777, støvkapsel af guld, prydet med medaljer samt mærket Heures Repetition Quarts Chronographe Repetition a Minutes. Schweiz 20. årh.s begyndelse. Vægt i alt 113 g. Kassediam. 57 mm. urkæde af gulddublé medfølger.
Uret kan ikke trækkes op men kan sættes i gang, stopursfunktionen virker ikke, kvarterrepetitionen klinger “fladt”. Der garanteres ikke for funktionaliteten. Skive med utydelig signatur og små indre 13–24 arabertal. Glas løst, medfølger. Kasse/kasserand bulet. Kædering og krone ej guld.
Ældre malerier, møbler og varia, 18. oktober 2021