Peter Ilsted (f. Sakskøbing 1861, d. København 1933)
“Ung pige med en bakke”. Opus 33. 1915. Sign. Peter Ilsted. Mezzotinte i farver monteret i passepartout. Pladestørrelse 49×39,5.
Papiret er let gulnet. Mindre rift og mindre fugtplet ved øvre kant. Minimal hvid plet i nedre højre hjørne.
Ældre malerier, møbler og varia (udskudt), 20. august 2020
23 bud