1948/​66

Et par skævknækkede kandelabre af sølv, aftagelig top med fire svungne og én lige lysarm. 20. årh.s første halvdel. Udfyldte. H. 26,5–45,5. (2)

Almindelig brugspatina, herunder mindre buler, ridser og mærker. Mindre skævheder primært på drypskåle. To tyller uden greb i gevind.

Ældre malerier, møbler og varia, 25. november 2019

Vur­dering

8.000 DKK

Hammerslag

5.500 DKK
5.000 DKK