Fransk tabatière af rodtræ og skildpaddeskjold, låg prydet med medalje af forgyldt kobber med profilportræt i let relief af Napoleon, “Napoleon Emperur des Francais et Roi d'Italie”. Udført hos Gallé. 19. årh. Diam. 8,7.
Fremstår med almindelig alders- og brugsslitage. Minimal afslag på skildpadde.
Varia, 30. august 2018
19 bud