2120/53
Empire skrivebord/skrivemøbel af mahogni med jalousiklap. Overdel med skuffer og rum, indstillelig skriveplade, underdel med fem større og mindre skuffer. 19. årh.s begyndelse. B. 142. H. 109. D. 83.
Nøgle medfølger. Ridser og mærker. Brugsslitage. Revne i træ ved lås i jalousidør. Nøgleblik mangler på skuffer. En lås mangler. Forkant(venstre side) på bordplade med reparation.
Ældre malerier, møbler og varia, 17. maj 2021
Vurdering
Hammerslag