2249/751
Dansk møbeldesign
Et par overpolstrede lænestole med ben af bejdset bøg, betrukket med hhv. rødt og blomstret møbelstof. 1930–40'erne. (2)
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker.
Moderne kunst og design (udskudt), 8. december 2022
Vurdering
Hammerslag