2049/7065
Stor Ife beholder iform af hane. Udskåret træ, rødt, blåt og hvidt pigment. Ekiti, Yoruba, Nigeria. H. 37, L. 66.s
Proveniens: Ex. Jo De Buck, Brussel. Ex. Gammel dansk privatsamling.
Tribal art, 6. december 2020
Vurdering
Hammerslag