2433/​677

Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)

“AT 33”. Sybord af massiv teak med klapper, i sargen skuffe med ruminddeling og sytrådsholdere, hvorunder kurv af flet samt underliggende hylde. Designet 1950. Udført og mærket hos Andreas Tuck, Odense. H. 60. L. 64/118. B. 57.

Litteratur: Dansk Kunsthåndværk, nr. 11, november 1951, på annoncesider.

Andreas Tuck/Salesco, katalog maj 1959.

Stand

Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker.

Auktion

Moderne kunst og design, 13. august 2024

Kategori
Vur­dering

6.000–8.000 DKK

Solgt

Hammerslag

6.000 DKK  

8 bud

Tidspunkt Byder Bud
(Autobud) 6.000 DKK
5.500 DKK
(Autobud) 5.000 DKK
4.800 DKK
(Autobud) 4.600 DKK
4.400 DKK
4.200 DKK
4.000 DKK