2139/​1302

Safir- og diamantarmbånd af 18 kt. guld og hvidguld prydet med talrige facetslebne safirer på i alt ca. 2.00 ct. og ni enkeltslebne diamanter på i alt ca. 0.10 ct. Vægt ca. 42 g. B. ca. 2,2 cm. L. ca. 18 cm. Italien ca. 1960'erne.

Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. En safir mangler.

Smykker og Fashion, 29. september 2021

Vur­dering

18.000–20.000 DKK

Hammerslag