2450/135
Tre Staffordshire emalje tedåser, prydede med pastoraler i purpur, to med runde låg en med hængslet låg, montering af forgyldt metal, ca. 1770. H. 8,5 cm B. 9 cm D. 5 cm. (3)
Fremstår med alders- og brugsslitage. En med reparation på top og låg, en anden med rep. på top. Hårrevner ses primært indvendig.
Vurdering