2104/831
Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)
“PH 3/2”. Pendel med fatningshus af forkromet messing, skærme af mundblæst opaliseret flerlags glas, skærmophæng med trådben. Udført hos Louis Poulsen. Diam. 28,5.
Mindre brugsslitage. Enkelte ridser og mærker. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 26. januar 2021
Vurdering
Hammerslag
19 bud