Foto endnu ikke klar
893/​1012

Gunnel Nyman, tilskrevet (f. 1909, d. 1948)

Skulpturel øreklapstol med udskåret, svungent stel af patineret eg, bagben af bøg. Sider, sæde samt dybthæftet ryg betrukket med grønblå plys. Udført 1940'erne, Danmark.

Modellen udstillet 1941 hos Studio Schrader, København.

Litteratur: Annonce Studio Schrader, “Nyt Tidskrift for Kunstindustri ”, 1941.

Denne stol er meget lig en model som den finske designer Gunnel Nyman formgav i slutningen 1930'erne for producenten Boman OY i Finland. Udover den generelle form er særligt forbenene markante og lig Gunnel Nymans stil. Gunnel Nyman er primært kendt og anerkendt som glass designer og heri ligger måske forklaringen på, hvordan hun skulle have tegnet en stol udført under krigen i Danmark. Studio Schrader blev startet af Glaskunstneren Aase Voss Schrader, hun var uddannet i Tyskland og arbejdede i Danmark og fremstillede graveret glas af høj kunsterisk værdi. Det var dog næppe til at leve af, og derfor drev hun også kunst & kunsthåndværk galleriet Studio Schrader, ligesom hun var en aktiv skribent, der i perioden 1935–40'erne for fagtidskrifter skrev om hvad der rørte sig ude og hjemme indenfor kunst og design. Det virker muligt at glaskunstneren og galleristen Aase Voss Schrader har været i kontakt med Gunnel Nyman, som arbejdede med glas og delvis møbler på den tid, og at Gunnel Nyman har formgivet en stol mv. til galleriet.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: design@bruun-rasmussen.dk

Design, 5. marts 2020

Vur­dering

20.000–30.000 DKK

Hammerslag