2249/519
Arne Jacobsen (f. København 1902, d. sst. 1971)
“Ægget”. Hvilestol samt skammel med base af stål/aluminium. Stol med dreje- og vippefunktion. Sæde, sider og ryg betrukket med patineret naturskind. Model 3316 og 3127. Formgivet 1958. Udført og mærket hos Fritz Hansen. (2)
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Skind med mindre pletter. Sæde på skammel med minimal overfladisk krakelering.
Moderne kunst og design (udskudt), 8. december 2022
Vurdering
Hammerslag