2450/30
Fire modelskibe i form af to- og tremastede sejlskibe af delvist bemalet træ, de to monterede på plade med bølgeformationer. 20. årh.s første halvdel. H. 32–49. L. 39–52. Plader L. 54 og 74. (4)
Defekt rigning. En skib med defekte master, større afskalninger, bemaling med spor efter varmepåvirkning samt revne i træet. Et skibe med knækket bovspryd. Mangler og defekter. Fremstår med alders- og brugsslitage.
Vurdering