1926/1592
Oluf Jensen (f. København 1871, d. Frederiksberg 1934)
Bordskål af porcelæn dekoreret med fisk og tangplanter i krakeléglasur. Sign. monogram, 1927. Kgl. P. Juliane Marie mærke. Unik. H. 20. Diam. 36.
Flere afslag på sider og ved kant. Hårrevne.
Varia, 27. juni 2019
Vurdering
Hammerslag