919/​120

Elisabeth Jerichau Baumann (f. Warszawa 1819, d. København 1881)

Portræt af Catherine Ullmann, f. Angèle Cristich (1846–1920), iført hvid kjole med guldbroderi, perlesmykker og med røde roser i håret. Sign. Elisabeth Baumann Jerichau 1869 pinx Constantinople. Olie på lærred. 70×54.

Catherine Angèle Cristich blev født i Konstantinopel, men bosatte sig senere i Frankrig, hvor hun også blev gift for 2. gang med Otto Louis Henri Ullmann (1838–1911).

Elisabeth Jerichau Baumann drog gennem sit liv på mange rejser rundt i Europa, og hun var også én af de få danske kunstnere, der i det 19. århundrede rejste til Orienten. Hen over vinteren 1869–1870 rejste hun således alene til Konstantinopel, Athen, Smyrna, Alexandria og Cairo, og igen i 1874–75 rejste hun derud. Gennem sit store netværk fik hun også, som én af første kvindelige malere nogensinde, adgang til et harem i Konstantinopel. I 1881 skrev hun bogen “Brogede Rejsebilleder”, hvori hun beretter om sine oplevelser på rejserne, livet i haremmet, og de personer og skikke, hun mødte.

Litteratur: Elisabeth Jerichau Baumann, “Brogede Rejsebilleder”, 1881, omtalt s. 19, hvor hun beskriver, hvordan hun i en lædersæk skjult på brystet bærer 80 guldstykker, som hun har modtaget som betaling for portrættet af “Madame Ullmann”, mens hun bl.a. besøger Konstantinopels bazar og en tyrkisk café.

Proveniens: Privat fransk samling.

Kunstens kvindelige pionerer, 4. marts 2024

Vur­dering

80.000–100.000 DKK

Hammerslag