Gert Kreutzmann, H.G.F. Holm m.fl., 18.-20. årh.
En samling grønlandske prosekter, dyr, portrætter af eskimoer og Hans Egede, bl.a. “A View of the Whale-fishery, and the manner of Killing-Bears near on the Coast of Greeland”, “Debarquement sur une ile de glace, le 23 janvier 1838”, “Lichtenfels in Groenland” samt litografi af Gert Kreutzmann, betitlet “Savssuma atâtä”, nr. 10/10. Kobberstik, litografi og tryk. Trykt hos Em. Bærentzen & Co. lith. Inst., F. Holm, Lemercier, Benardet et Cie m.fl. Lysmål 14×16–32×41. U.r. (19)
Uden rammer, hovedparten med passepartout. Litografi af Gert Kreutzmann i skifteramme. Papiret er gulnet. Fugtpletter og folder.
Ældre malerier og møbler, 9. marts 2015