1847/​628

Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)

“PH-Isolationslampe”. Lampefod af bakelit med 12-kantet gennemgående afbryderhus, stemplet PH-3 Patented. Udført hos Louis Poulsen. 1930'erne. H. 36.

Litteratur: “Tænd!”, gengivet og omtalt s. 178–179.

Almindelig brugsslitage. Nogle ridser og mærker. Skærme og skærmophæng medfølger ikke. Der garanteres ikke for funktionaliteten.

Moderne kunst og design, 20. november 2018

Vur­dering

8.000 DKK

Hammerslag