873/​100

Sebastian Vrancx, dennes kreds, 17. årh.s første halvdel

Fest i en flamsk landsby. Usigneret. Olie på træ. 78×109.

Proveniens: Gunnar Sadolins samling nr. 278 (betegnet på bagsiden).

G. A. Sadolin var grundlægger af Sadolins Farvefabrik. Sit liv delte han mellem arbejdet og sine betydelige kunstneriske interesser der bl.a. satte sig spor i en anselig og værdifuld malerisamling af ældre nederlandsk, italiensk og spansk kunst.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt fine-art@bruun-rasmussen.dk

Malerier & bøger, 19. september 2017

Vur­dering

40.000 DKK

Hammerslag

120.000 DKK