2432/862
“Lyngby vase”. Fire vaser af blanc de chine. Modellerede med vertikale riller. Udført og stemplet hos Lyngby Porcelæn. H. 12,5–25,5. (4)
Vase på 20 cm 2. sortering. Stor vase med revne ved fodrand. Brugspatina, herunder overfladeridser og mærker/smuds.
Vurdering