Eva Stæhr-Nielsen (f. Frederiksberg 1911, d. 1976)
Ivan Weiss (f. 1946)
Cirkulært fad samt vase af stentøj. Fad med motiv af stiliserede blade og indridsninger i relief. Dekoreret med grøn og brun glasur. Sign. E.St.N. Udført og stemplet hos Saxbo, Denmark. Udført 1950–1968. H. 5. Diam. 30. Vase modelleret i firsidet form, på to sider indridset med stiliseret motiv. Dekoreret med okkerbrun glasur med mørkebrune elementer. Sign. E.St.N., 225. Udført og stemplet hos Saxbo, Denmark. Udført 1950–1968. H. 19,7. Cirkulær lågkrukke af stentøj dekoreret med mørkeblå glasur og med bladmønstre i lysblå og brun glasur. Sign. monogram. Kgl. P. Unik. H. 11,5. Diam. 13. (3)
Fad med enkelte minimale afslag langs øverste kant. Ivan Weiss lågkrukke med hårrevnedannelse på lågets kant.
Moderne kunst og design, 1. december 2020