2420/​983

Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)

“Biblioteksbord”. Spisebord af eg med to klapper. Model BM 71. Designet 1958. Udført hos P. Lauritsen & Søn, Ålestrup. H. 70. L. 124/248. B. 92,5.

Bordet er oprindeligt tegnet til Kunstindustrimuseets bibliotek.

Litteratur: Grete Jalk [Red.], “Dansk møbelkunst gennem 40 aar”, bd. 4, s. 66–67.

Arne Karlsen, “Møbler tegnet af Børge Mogensen”, s. 87.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Nogle vandskjolder. Det ene beslag med defekt.

Vur­dering

10.000–12.000 DKK

Hammerslag