2416/732
Christian Poulsen (f. Kolding 1911, d. Kgs. Lyngby 1991)
Firsidet vase af stentøj dekoreret med blå glasur. Sign. CHR-P, mærket H1921. Unik. H. 26. B/L. ca. 14.
Brugs- og alderspatina, herunder ridser og mærker. “Skulder” med markant afslag.
Moderne kunst og design, 16. april 2024
Vurdering
Hammerslag