1946/​518

Dansk møbeldesign

Øreklapstol med ben og negle af teak, betrukket med gulgrønt møbelstof. 1960'erne.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Betræk med smuds, pletter, slitage og manglende knapper. Stel med uoriginale beslag/metal forstærkninger. Tørre gjorder under bund.

Moderne kunst og design, 12. november 2019

Vur­dering

8.000 DKK

Hammerslag

6.500 DKK

6.500 DKK
6.000 DKK
(Autobud) 5.500 DKK
5.500 DKK
5.000 DKK