1946/518
Dansk møbeldesign
Øreklapstol med ben og negle af teak, betrukket med gulgrønt møbelstof. 1960'erne.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Betræk med smuds, pletter, slitage og manglende knapper. Stel med uoriginale beslag/metal forstærkninger. Tørre gjorder under bund.
Moderne kunst og design, 12. november 2019
Vurdering
Hammerslag