854/​682

Erik Rasmussen (f. Frederiksberg 1943, d. Dannemare 2021)

“Pige”, ca. 1969–70. Usign., mærket på bagsiden 543. Lakmaling på udskåret spånplade. H. 179.

Fra en serie af skulpturer af Erik Rasmussen og og Preben Franck Stelvig fra kunstnergruppen “Gyrr”. Lignende figurer geng. i Gyrr-kataloger fra 1970'erne og 1983.

For konditionsrapport kontakt afdeling.

Moderne malerier og grafik, 4. marts 2015

Vur­dering

12.000–15.000 DKK

Hammerslag