En samling af russisk sølv, bestående af:
Frokostgaffel og dessertske af sølv, graveret med anker og øske samt tallet “4”. T. Werners, 1908–1917, lødighed 84. Vægt ca. 100 g. L. ca. 18.
Saltkar af sølv i form af tronstol. Kyrillisk mestermærke IZM, Riga 1908–1917, lødighed 84. Vægt ca. 42 g. H. 8.
Etui af sølv i form af musling. Kyrillisk mestermærke FK, Moskva bymærke, lødighed 84. 19. årh.s slutning. Vægt ca. 38 g. L. 7,6. (4).
Mindre aldersslitage. Bestik med indgravering på bagsiden.
Russisk tema, 15. juni 2020
32 bud