Harbo Sølvsten (d. 1980)
Spisestue af mørkbejdset nød og palisander bestående af cirkulært udtræksbord med seks tillægsplader heraf en med sarg, 10 stole og to armstole betrukket med rødt skind samt dækketøjsskab med tre låger, bag hvilke hylder og udtræksbakker. 1940'erne. Bord. H. 75. Diam. 121. L. 406. Dækketøjsskab. H. 140. B. 156. D. 42. (20)
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Falmet. Finérskader. Vandskjolder. Løs i samlingerne. Stødmærker. Dækketøjsskab med defekt/manglende greb. En stol med defekte tremmer i ryg. En nøgle medfølger. Fem tillægsplader af fyr.
Moderne kunst og design, 19. oktober 2021