2124/534
Skænk af palisander opsat på seks tilspidsede ben. Front med fire skydelåger, indvendig med hylder og udtræksbakker. Udført hos Brande Møbelfabrik. H. 80. B. 240. D. 47.
Litteratur: Mobilia nr. 73, august 1961.
Litteratur: “Dansk Kunsthåndværk” nr. 2–3, 1961 i annonce.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Ujævn falmet.
Moderne kunst og design, 15. juni 2021
Vurdering
Hammerslag