2124/​534

Henry Rosengren Hansen

Skænk af palisander opsat på seks tilspidsede ben. Front med fire skydelåger, indvendig med hylder og udtræksbakker. Udført hos Brande Møbelfabrik. H. 80. B. 240. D. 47.

Litteratur: Mobilia nr. 73, august 1961.

Litteratur: “Dansk Kunsthåndværk” nr. 2–3, 1961 i annonce.

Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Ujævn falmet.

Moderne kunst og design, 15. juni 2021

Vur­dering

15.000–20.000 DKK

Hammerslag

10.500 DKK