Peder Mønsted (f. Grenaa 1859, d. Fredensborg 1941)
Vinterdag ved en gammel gård i Jyderup. Sign. P. Mønsted Jyderup 1924. Olie på lærred. 69×87.
Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 415, 1980 nr. 178, afb. s. 41. Bruun Rasmussen auktion 410, 1980 nr. 152, afb. s. 76.
Malerier og tegninger, 30. november 2021